Să ne fie de folos !
.
.
Puteți descărca această predică în format audio mp3 de aici – Download “2023.12.06-predica-pr-xenofont-la-pomenirea-sf-nicolae.mp3” 2023.12.06-predica-pr-xenofont-la-pomenirea-sf-nicolae.mp3 – Downloaded 62 times – 10,25 Mo
.
Un fragment din această predică:
”Dat fiind faptul că în vremurile de pe urmă Dumnezeu îi îngăduie diavolului să ne ispitească mai tare, deși ne-a dat și ajutoarele necesare pentru a-i putea sta împotriva ispitelor lui, aș vrea să vorbesc astăzi despre una dintre ispitele din vremea noastră:
Vrăjmașul se folosește și de iscusința sau greșelile unora dintre sfinții mai apropiați de noi în timp, pentru a ne pune piedici astfel la mântuire. Trăim vremuri foarte grele din punct de vedere duhovnicesc. Așa cum la începuturile creștinismului unii Sfinți Părinți, datorită situației de atunci ajungeau să greșească în învățăturile lor, așa se întâmplă și în vremurile noastre, iar acum, chiar în mai mare măsură.
De aceea, să nu ne prindem în ispita vrăjmașului care zice: ”Dacă cineva e Sfânt, trebuie să urmezi tuturor învățăturilor lui, chiar și cele greșite, căci nu se poate să fie cineva Sfânt și să aibă și învățături greșite.” Greșeală în care au căzut unii. Și iarăși, să nu cădem într-o altă ispită a lui, opusă cumva, în care au căzut alții: ”Dacă găsim la vre-un Sfânt o învățătură greșită, să nu mai vrem să recunoaștem sfințenia acelui Sfânt, pentru că și acesta este un lucru lafel de grav”, zicea Sfântul Simeon Noul Teolog, și vă voi vorbi mai departe despre aceasta.
Într-o predică trecută ținută cu prilejul Acoperământului Maicii Domnului de la anul acesta – 2023, am arătat făcând referire la scrierea Sf. Paisie de la Neamț (Sf. Paisie Velicikovski – n.r.), Cuvinte și scrisori duhovnicești – Volulul 1, Editura Tipografia Centrală 1998, pag. 180 – 184 că nu trebuie să urmăm învățăturilor greșite ale vreunui Sfânt, ci să vedem ce spun toți ceilalți Sfinți Părinți despre acea învățătură greșită.
În această scriere a Sfântului Paisie, acesta făcând referire la unele învățături greșite ale Sfinților: Sf. Dionisie al Alexandriei, Sf. Grigorie al Neocezareei, Sf. Grigorie de Nissa, Sf. Metodie Episcopul Patarelor, Sf. Pieri Preotul Alexandriei, Fericitul Augustin, Sf. Maxim Grecul, ne spune cum să ne comportăm cu astfel de învățături greșite și citez, fiți atenți acum: ”Iată dar s-a arătat precum că asemenea și unor mari Sfinți li s-a întâmplat să greșească în scrierile lor de la Adevăr, și încă acea greșeală a fost și împotriva Dogmelor credinței ortodoxe.
Dar, de vreme ce Sfinții au avut mare smerită cugetare și nu s-au nădăjduit în cugetul lor, lăsând toate scrierile lor spre judecata Soborniceștii Biserici, ale Cărei hotărâri întru totul aveau să le urmeze și în viața lor, nu s-a întâmplat să fie descoperiți în greșelile lor de cineva, pentru că îndată, singuri ar fi îndreptat greșala lor, fără nicio împotrivire.
Deci, la o asemenea smerită cugetare privind Dumnezeiasca Biserică, nesocotind greșelile lor, pentru că cele întâmplate lor nu din împotrivire au fost, ci din neputința firii omenești, îi ține ca pe niște foarte plăcuți lui Dumnezeu în mare cinste și onoare. Asemenea și tuturor creștinilor ortodocși, se cuvine să-i cinstească ca pe niște mari Sfinți, cugetărilor greșite nicidecum să nu-i urmeze, ci cugetării și judecății Sfintei și Soborniceștii Biserici întru toate să-i urmeze și să i se supună.” (pag.183-184)”
.
.
CITIȚI PÂNĂ LA CAPĂT
– INFORMAȚIA DE LA FINAL ESTE E-SEN-ȚI-A-LĂ ! ! !
.






.

.

.

.








CITEȘTE ȘI DĂ MAI DEPARTE !
.

HTTPS://ROMANORTODOX.INFO/ECUMENISMUL-EREZIA-EREZIILOR


.
MĂRTURISEȘTE ADEVĂRUL,
FĂ-ȚI DATORIA DE CREȘTIN,
DE A-ȚI IUBI APROAPELE CA PE TINE ÎNSUȚI,
ACUM, ASTĂZI, CÂT SE MAI POATE,
AJUTÂNDU-L SĂ CONȘTIENTIZEZE
în Duhul Adevărului, al Sfinților Părinți,
CE ESTE ȘI CUM SĂ SE FEREASCĂ DE
EREZIA EREZIILOR, VICLENIA VICLENIILOR
– ECUMENISMUL SINCRETIST
(CA FORMĂ A MARII LEPĂDĂRI DE ORODOXIE,
– ADEVĂRATA CAUZĂ A
UMPLERII PAHARULUI MÂNIEI LUI DUMNEZEU),
oferindu-le materialul lămuritor de la:
https://romanortodox.info/ecumenismul-erezia-ereziilor/
și celelalte de la:











IATĂ TEMEIUL CANONIC
AL ÎNTRERUPERII POMENIRII
EPISCOPULUI CĂZUT ÎN EREZIE :

. . . ! ! ! . . .
IATĂ DOVADA MARII LEPĂDĂRI DE HRISTOS,
DE ORTODOXIE, DE BISERICA CEA
”UNA, SFÂNTĂ, SOBORNICEASCĂ ȘI APOSTOLEASCĂ”
A TUTUROR EPISCOPILOR – MEMBRII AI DELEGAȚIEI B.O.R.
DEPLASATĂ ÎN CRETA ÎN

:
.







! ! ! ! ! ! ! !

! ! ! ! ! ! ! ! !

! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

! ! ! ! ! ! ! ! !

Sfântul Teodor Studitul:
„Unii au suferit un naufragiu desăvârşit în materie de credinţă, iar alţii, dacă totuşi nu s-au înecat prin gânduri rătăcite, totuşi mor din cauza comuniunii cu erezia”.
.
Sfântul Atanasie cel Mare:
„Fugiţi de cei care, prefăcându-se că nu sunt de acord cu Arie, de fapt slujesc împreună cu cei care îl urmează”.
.









.




.
Deasemenea, și:
19 APRILIE 2023 – UN NOU EPISOD DIN CICLUL ”ANTIROMÂNISM LA PAROXISM” – ALERTĂ: BARNEVERNET ÎN ROMÂNIA! COPIII VOR PUTEA FI SMULȘI DIN FAMILIILE LOR ȘI IZOLAȚI DE STAT PE CRITERII TOTALITARIST-SANITARE. PROIECT DE LEGE LA CAMERA DEPUTAȚILOR. PROTEST MARȚI ȘI MIERCURI LA PARLAMENT!
. . .
PROBABIL
CELE MAI TARI 4 SCURTE ÎNREGISTRĂRI VIDEO
DIN ACEST SIT, AICI:
CUM A FOST POSIBIL (4 SCURTE VIDEOURI DE EXCEPȚIE)
.
Citiți și:
SARS-COV-2 – ARMĂ BIOLOGICĂ? UN CERCETĂTOR MEDICAL AMERICAN A PUBLICAT O CARTE ÎN URMA INVESTIGAȚIEI SALE INTERNAȚIONALE, ȘTIINȚIFICE ȘI CRIMINALISTICE. MĂRTURIE SUB JURĂMÂNT – VIDEO TRADUS ÎN ROMÂNĂ

RĂDĂCINILE NAZISTE ALE EUROPEI
Ca să înțelegeți mai bine, puteți descărca în format pdf de aici –
DECLARAȚIILE ȘOCANTE ALE CELOR CARE CONDUC LUMEA
.
Mult mai multe articole pe această temă a ”Noii Ordini Mondiale”– găsiți la:
Search results for „controlul populatiei” | Român Ortodox (romanortodox.info)
CONTROLUL POPULAȚIEI
sau la această selecție (click aici):
DEPOPULARE
sau MAI EXACT:
EXTERMINAREA POULAȚIEI ÎNTREGII LUMI
.

.
VIDEO E X T R E M DE ELOCVENT, AICI :
CE A SPUS JACQUES ATTALI, CONSILIERUL LUI FRANÇOIS MITTERRAND ÎN ANUL 1981 DESPRE SUPRAPOPULARE (VIDEO)
. . .

.


CUM EXPLICA DAVID ROCKEFELLER ÎN ANII ’80 NECESITATEA REDUCERII DRASTICE A POPULAȚIEI LUMII (!!!)…
(VIDEO – CLICK AICI)
. . .
.
FOSTUL MINISTRU AL SĂNĂTĂȚII ÎN FINLANDA – DR. RAUNI KILDE MĂRURISIND ADEVĂRUL :
COINCIDENȚĂ SAU NU,
LA NUMAI CÂTEVA LUNI DUPĂ ACEST INTERVIU,
A MURIT…
ARTICOLUL CU VIDEO TRADUS, AICI:
DECIMAREA POPULAȚIEI PRIN VIRUȘI ARTIFICIALI, VACCINURI, HRANĂ MODIFICATĂ GENETIC, CHEMTRAILS ȘI MULTE ALTELE…







.
SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !
.
.
CITIȚI AICI TEXTUL IMNULUI ROMÂNIEI:
DEȘTEAPTĂ-TE ROMÂNE !!!
(până nu este PREA TÂRZIU)…
.
CĂUTAȚI ORICE CUVÂNT ORI EXPRESIE CARE VĂ INTERESEAZĂ DIN ACEST SIT, TASTÂNDU-L ÎN
SECȚIUNEA ”CĂUTARE”
DIN PARTEA DREAPTĂ-SUS, APOI APĂSAȚI TASTA ENTER,
DACĂ FOLOSIȚI UN CALCULATOR (LAPTOP SAU DESKTOP),
SECȚIUNEA ”CĂUTARE” ESTE AȘA CUM ARATĂ IMAGINEA DE MAI JOS:

.
DACĂ FOLOSIȚI UN TELEFON MOBIL (SMARTPHONE),
SECȚIUNEA ”CĂUTARE” ESTE LA FINALUL ORICĂRUI ARTICOL DIN SITUL
ROMANORTODOX.INFO
DEASUPRA SECȚIUNII ”ULTIMELE ARTICOLE”,
AȘA CUM SE VEDE ÎN IMAGINEA DE MAI JOS:

.
SĂ NE FIE DE FOLOS !
.
MĂRTURISEȘTE ADEVĂRUL,
FĂ-ȚI DATORIA DE CREȘTIN,
DE A-ȚI IUBI APROAPELE CA PE TINE ÎNSUȚI,
ACUM, ASTĂZI, CÂT SE MAI POATE,
AJUTÂNDU-L SĂ CONȘTIENTIZEZE
în Duhul Adevărului, al Sfinților Părinți,
CE ESTE ȘI CUM SĂ SE FEREASCĂ DE
EREZIA EREZIILOR, VICLENIA VICLENIILOR
– ECUMENISMUL SINCRETIST
(CA FORMĂ A MARII LEPĂDĂRI DE ORODOXIE,
– ADEVĂRATA CAUZĂ A
UMPLERII PAHARULUI MÂNIEI LUI DUMNEZEU),
oferindu-le și materialul lămuritor de la:
https://romanortodox.info/ecumenismul-erezia-ereziilor/
și celelalte de la:
https://romanortodox.info/subiect/biblioteca/brosuri/
.
AȘA SĂ NE AJUTE DUMNEZEU !
.
#democid,
.
.
.
.
.
.

